• BIST 73.391
  • Altın 132,849
  • Dolar 3,5219
  • Euro 3,7585
  • İstanbul 1 °C
  • Ankara -4 °C
  • İzmir 10 °C

Taşeron İşçiler Kadroya Alınması İçin Eğitim ve Yaş Şartı

Kamuda Alt İşverenler Tarafından İstihdam Edilen Taşeron İşçilerin Tamamına Kadro Verilmesi Onaylandı. Peki, Taşeronlardan Kamuda İstihdam Edilmek İçin Eğitim ve Yaş Şartı Var mı?

22 Mart 2016 Tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu taşeron işçilerle ilgili son noktayı koydu. Asıl İş Yardımcı İş ayrımı yapılmaksızın bütün taşeron işçiler kadroya geçirildi. Bu açıklamalar sonrasında kamuda istihdam edilen taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi için eğitim ve yaş şartı var mı sorusu sitemize gelmeye başladı.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu ‘na göre Memuriyete girişte yaş Madde 40 “Genel olarak 18 yaşını tamamlıyanlar Devlet memuru olabilirler. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12 nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartiyle Devlet memurluklarına atanabilirler.”  Bu ifadeye göre hizmet satın alınması yöntemiyle istihdam edilen taşeron işçilerin en az 18 yaşında (bazı hallerde 15) olması şart. Başbakanın açıklamasına göre ise emeklilik hakkı elde etmemişler kadroya geçirilecek olması unutulmamalıdır.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu ‘na göre Sınıflandırmada öğrenim unsuru Madde 41 “Genel olarak ortaokulu bitirenler memur olabilirler. Ortaokul mezunlarından istekli bulunmadığı takdirde ilkokulu bitirenlerin de alınması caizdir. Bir sınıfta belli görevlere atanabilmek veya bu görevlerde belli derecelere yükselebilmek için, kuruluş kanunları veya bu kanun ve kuruluş kanunlarına dayanılarak çıkarılacak yönetmelikler ile işin gereğine göre daha yüksek öğrenim dereceleri veya muayyen fakülte, okul veya öğrenim dallarını veya meslek içi veya meslekle ilgili eğitim programlarını bitirmiş olmak veya yabancı dil bilmek gibi şartlar konulabilir.” Bu ifadeye göre ilkokulu bitirenler dahil taşeron çalışanların kadroya geçirilmesi beklenmektedir.

Önümüzdeki günlerde TBMM ‘de görüşülmek üzere Genel Kurul ‘a gelmesi beklenen Taşeron İşçilerin Kadroya Geçirilmesi Hakkında ki Kanun Taslağında en az öğrenim şartı konulmaması halinde tüm taşeronların kadroya geçirilmesi beklenmektedir.

Değerlendirme sonucunda öğrenim unsuru kadroya geçiş için bir engel teşkil etmeyeceği, fakat çalışılacak unvan belirlenmesinde büyük bir önem taşıdığı ayrıca maaşlarda farklılık olmasına neden olacağı unutulmamalıdır.

Kamu Personeli Alımı haber sitesi olarak sonraki günlerde atılacak tüm resmi adımları sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

23 Mart 2016 Naci Ağbal Belediyelerdeki Taşeron İşçilerin Durumunu Haberi İçin Tıklayınız.

Belediyelerde Çalışan Taşeron İşçilerde Karoya Alınmalı Haberi İçin Tıklayınız.

Kadro Alacak Taşeron İşçilere Sınav Nasıl Yapılacak Haberi İçin Tıklayınız.

Sizde iş ilanlarını ve Taşeron İşçiler Haberlerini ilk duymak için lütfen Facebook sayfamızı beğenerek takip edin: KamuPersoneliAlimi
Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 7
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Diğer Haberler
    Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Kamu Personeli Alımı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.